Wyciągarki samochodowe – podstawowe informacje

Wyciągarka samochodowa, zwana również wciągarką to urządzenie, które sprawdzi się jako wyposażenie dodatkowe niemal każdego auta, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów terenowych, aut wojskowych, a także samochodów specjalistycznych. Warto zaopatrzyć się w wyciągarkę szykując się na dłuższy wyjazd poza tereny zabudowane – do lasu czy też w góry. Wbrew pozorom element ten jest niezwykle przydatny w sytuacjach „kryzysowych”. Tak naprawdę „nie znamy dnia ani godziny”, kiedy zmuszeni będziemy wyciągnąć go z bagażnika.

Po co nam wyciągarka samochodowa?

Wiele kierowców zadaje sobie pytanie: „po co mi wyciągarka samochodowa, przecież nie mieszkam na odludziu”. Wbrew pozorom urządzenie te sprawdzi się nie tylko w przypadku osób wiodących pustelniczy tryb życia. Wyobraźmy sobie taką sytuację: wybieramy się z rodziną na weekend w lesie. Jedna, z pozoru zwyczajna kałuża czy też bardziej błotnisty teren może znacząco pokrzyżować nasze plany. Na szczęście – wyciągarka sprosta takiemu wyzwaniu. Przewrócone drzewo uniemożliwia wyjazd z własnego podwórka? Tutaj również z pomocą przychodzi nam… wyciągarka. Urządzenie te sprawdzi się także w skrajnych wypadkach np. tam, gdzie trzeba rozdzielić dwa zderzone ze sobą auta. Nie da się ukryć, że wyciągarka samochodowa to coś, co każdy z nas powinien mieć w bagażniku auta.

Z czego składa się wyciągarka samochodowa?

Każdy wie, co to jest i do czego służy, jednak niewielu zdaje sobie sprawę, jak jest zbudowana… Wyciągarka samochodowa to wbrew pozorom mało skomplikowane urządzenie. Zasadniczo wyciągarki podzielić możemy na: elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne oraz ręczne. Każda z nich nieco się od siebie różni. Urządzenia elektryczne składają się z następujących elementów: silnika zasilanego prądem z akumulatora (zazwyczaj), bębna, na którego nawijana jest lina stalowa bądź syntetyczna), rolek lub ślizgów (elementy odpowiedzialne za prowadzenie liny na bęben urządzenia), przekładni zębatej oraz hamulca, sterownika odpowiadającego za poprawną pracę układu i końcowo zdalnego sterowania (bezprzewodowego bądź przewodowego).

Nieco inną budowę posiadają wyciągarki hydrauliczne. Urządzenia te składają się również z silnika (tym razem hydraulicznego – stąd nazwa) i pompy hydraulicznej bądź pompy wspomagania układu kierowniczego. Wyciągarki te są znacznie droższe, aniżeli urządzenia wyżej wspomniane. Cechują się za to maksymalną trwałością, niezawodnością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Następnie mamy wyciągarki mechaniczne, których napęd pochodzi z silnika samochodu. Urządzenia te posiadają taką samą moc, jak jednostka napędowa. Finalnie wyróżniamy także wyciągarki ręczne, które charakteryzują się najprostszą budową.

Czy sama wyciągarka wystarczy?

Uwaga! Wyciągarka samochodowa to jedno, a osprzęt dodatkowy niezbędny przy jej eksploatowaniu to drugie! Zależnie od modelu urządzenia należy nabyć odpowiednie wyposażenie dodatkowe – szekle, łańcuchy, pętle poliamidowe, linki stalowe, rękawice czy zblocza.

Add a Comment