Wciągarki – „z czym to się je”

Co to jest wciągarka i gdzie znajdzie zastosowanie? Wciągarki to wyjątkowo przydatne urządzenia, które służą do podciągania, ewentualnie przenoszenia bądź przewożenia danych przedmiotów. Zależnie od ich konstrukcji, mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a także w zupełnie odmiennych miejscach. Na rynku funkcjonuje co najmniej kilka rodzajów wciągarek. Ich podział zależny jest od wielu kwestii. Wbrew pozorom niezwykle ciężko jest skategoryzować wszystkie powszechnie dostępne urządzenia. Warto zatem skupić się na podziale ogólnym – najbardziej powszechnym.

Wciągarki linowe oraz wciągarki łańcuchowe

Standardowo wciągarki możemy podzielić na linowe oraz łańcuchowe. W tym przypadku nazwy urządzeń zależne są bezpośrednio od elementu wciągającego, zwanego wciągnikiem. Która wciągarka – linowa czy łańcuchowa jest lepsza? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak chcemy dane urządzenie wykorzystać. I jeden i drugi model jest niezwykle popularny w szeroko pojętym przemyśle, w tym również w budownictwie. Jeśli chodzi o wciągarki łańcuchowe, warto podkreślić ich trwałość oraz wytrzymałość. Zależnie od konkretnego urządzenia, wciągnik w postaci łańcucha może utrzymać nawet do 10 ton. Oczywiście transport ładunku o tak dużej masie nie może odbywać się na znacznej powierzchni – zazwyczaj jest to do kilku metrów. Wciągarki linowe dedykowane są do znacznie lżejszych towarów – maksymalnie czterech ton. W praktyce urządzenia te stosowane są przy przenoszeniu czy wciąganiu produktów o mniejszej masie – do jednej tony. Warto zauważyć, że w przypadku wciągarki linowej możliwe jest transportowanie ładunku na znacznie większą odległość, aniżeli przy urządzeniach łańcuchowych.

Podział wciągarek ze względu na miejsce ich stosowania

Wciągarki możemy podzielić również ze względu na miejsce ich stosowania. Urządzenia, o których mowa sprawdzają się głównie w przemyśle, przestrzeni budowlanej, motoryzacji, a także w przestrzeni leśnej. Wykorzystywane w przestrzeni przemysłowe oraz budowlanej pełnią niezwykle ważną rolę – ułatwiają pracę. Warto przeanalizować przydatność wciągarki np. przez pryzmat transportu załadunków na halach produkcyjnych, w magazynach, na placach budowy etc. Warto podkreślić, iż mowa tutaj o masie nie do kilkudziesięciu kilogramów, a wielotonowych ciężarach, których tzn. przeniesienie ręczne byłoby najzwyczajniej w świecie niemożliwe.

Wciągarki motoryzacyjne pozwalają podnosić pojazdy, niezależnie od ich wagi. Bez wątpienia jest to znaczne ułatwienie nie tylko w transporcie, ale również w pracy mechaników. Urządzenia te znajdują zastosowanie w salonach samochodowych, na różnego rodzaju składowiskach wraków czy w warsztatach.

Najmniej znane z tego wszystkiego są wciągarki leśne. Te sprawdzają się, jak sama nazwa wskazuje, głównie w przestrzeni leśnej. Zazwyczaj są one częścią składową ciągników, których zadaniem jest transport drewna, pni, gałęzi etc. W szeroko pojętym leśnictwie stosowane są zazwyczaj wciągarki linowe.

Add a Comment