Wciągarki budowlane

Wciągarki to urządzenia, które możemy spotkać niemal w każdej gałęzi przemysłu, również w szeroko pojętym budownictwie. Wciągarki, zwane również wyciągarkami pomagają nam przenosić ładunki o znacznej masie – na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. Wszystko zależy oczywiście od docelowej wagi transportowanych rzeczy. Wybrane modele bez trudu podołają nawet dziesięciu tonom. Jakie wciągarki można spotkać na budowie?

  1. Wciągarki liniowe

Wciągarki liniowe są nieocenione przy wznoszeniu budynków czy wciąganiu ładunku np. na wyższa kondygnację. W zależności od konkretnego modelu, maksymalny udźwig waha się od kilkuset kilogramów do czterech ton. W praktyce urządzenia te stosowane są przy transporcie materiałów o niewielkiej wadze – do jednej tony. Dlaczego wciągarki liniowe są tak samo pożądane jak łańcuchowe? Wiele osób może dziwić fakt, że wciągarki łańcuchowe są w stanie udźwignąć znacznie większy ładunek, a mimo to urządzenia liniowe cieszą się równie dużą popularnością. Wszystko za sprawą maksymalnej długości wciągania. Wciągarki liniowe mogą wnosić znaczne obciążenie na wysokość od 10 do 40 metrów zarówno w pionie jak i poziomie. Oczywiście urządzenie te, w zależności od konkretnego modelu, posiada znacznie więcej zalet. W budownictwie szczególnie ceniona jest ergonomiczność rączki, odpowiadającej za wciąganie linki. Jej odpowiednia budowa i kształt mają duży wpływ na komfort użytkowania sprzętu.

  1. Wciągarka łańcuchowa

Wciągarka łańcuchowa charakteryzuje się znacznie większym udźwigiem, aniżeli wcześniej omawiana wciągarka liniowa. Wybrane modele bez trudu poradzą sobie z ładunkami ważącymi nawet 10 ton. Urządzenia łańcuchowe, które dedykowane są do przenoszenia materiałów cięższych aniżeli jedna tona powinny być zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego. Zaleca się, aby sprzęt ten przechodził regularną kontrolę. Dużą zaletą wciągarek łańcuchowych jest możliwość przenoszenia ładunku o znacznej wadze. Wadą natomiast niewielka odległość, na jaką mogą być transportowane ładunki. Parametr ten zależny jest od specyfikacji modelu, aczkolwiek zazwyczaj nie wynosi więcej niż trzy metry.

  1. Wciągarka elektryczna

Finalnie warto wspomnieć o zaawansowanych technologicznie, nowoczesnych wciągarkach elektrycznych. Urządzenia te to nic innego jak wciągarki liniowe dodatkowo wyposażone w silnik – napęd elektryczny. Sprzęt elektryczny cieszy się dużą popularnością na szeroko pojętych budowach za sprawą licznych udogodnień takich jak np. możliwość zdalnego sterowania za pomocą drogi radiowej. Maksymalny udźwig wciągarek elektrycznych wynosi mniej więcej tyle co w przypadku urządzeń łańcuchowych – do 10 ton. To, co sprawia, że są one znacznie bardziej pożądane, to możliwa długość przenoszenia ładunków – nawet do stu metrów. Warto dodać również, że wciągarki elektryczne mogą być użytkowane zarówno w pomieszczeniach jak i na dworze, zaś zakres temperatur, w którym mogą pracować waha się od -20 stopni do +40 stopni Celsjusza.

Add a Comment