Wciągarka ręczna

Można śmiało stwierdzić, że wciągarka ręczna zapoczątkowała produkcję innych, znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie wciągarek. To od niej wszystko się zaczęło… Mimo, że urządzenie te nie posiada zbyt dużej sprawności, od dawien dawna cieszy się sporym zainteresowaniem w szeroko pojętym przemyśle – zwłaszcza w fabrykach, magazynach i na halach produkcyjnych. Mimo, że od pojawienia się wciągarki ręcznej na polskim rynku minęło sporo czasu, urządzenie te jest równie mocno eksploatowane co nowsze modele np. elektryczne. Bardzo często zdarza się, że wciągarka w transporcie ręcznym sprawdzi się znacznie bardziej, aniżeli maszyny mechaniczne. Wciągarki ręczne są nieocenione wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja. Nie da się również ukryć, że praca przy urządzeniach ręcznych jest maksymalnie bezpieczna, a także – komfortowa. W XXI wieku, w dobie wszechobecnego postępu i rozwoju technologicznego, praca ludzkich rąk jest ciągle niezastąpiona.

Wciągarki ręczne łańcuchowe

Wśród wciągarek ręcznych możemy wyróżnić wciągarki liniowe oraz wciągarki łańcuchowe. Początkowo skupmy się na urządzeniach łańcuchowych. Wciągarki ręczne łańcuchowe można podzielić na dwa typy: z napędem łańcuchowym oraz z napędem dźwigniowym. Urządzenia z napędem łańcuchowym posiadają dwa łańcuchy – nośny oraz manewrowy. Proces podnoszenia w przypadku takiego urządzenia wygląda następująco: ciągnięcie łańcucha manewrowego prowadzi do poruszenia koła zębatego z łańcuchem nośnym, a w efekcie do udźwigu danego ładunku. Wciągarki ręczne z napędem łańcuchowym służą do podnoszenia ładunków oscylujących w przedziale od kilkudziesięciu kilogramów nawet do kilkudziesięciu ton. Urządzenia te stosuje się zazwyczaj w miejscach, gdzie liczy się duża precyzja (w przypadku małej wagi ładunku), albo tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania.

Zazwyczaj wciągarki ręczne stosowane są przy ładunkach o niewielkiej wadze. Urządzenia te cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w warsztatach samochodowych np. do wyciągania silników z aut, na budowie czy w magazynach do podnoszenia i opuszczania małych konstrukcji stalowych etc.

Nieco inaczej wyglądają wyciągarki łańcuchowe ręczne z napędem dźwigniowym. Urządzenia te nie posiadają łańcucha manewrowego, lecz przekładnie zębatą oraz wajchę. Podnoszenie ładunku następuje w ich przypadku za sprawą ruchów wajchą naprzemiennie w górę i w dół. Ten rodzaj wciągarek sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana znaczna wysokość podnoszenia. Maksymalny udźwig w ich przypadku oscyluje w granicach 5 ton. Wciągarki łańcuchowe ręczne z napędem dźwigowym przydają się w przemyśle energetycznym, a także morskich, w ubojniach, przemyśle spożywczym oraz w górnictwie.

Wciągarki, również łańcuchowe mają to do siebie, że do normalnej eksploatacji wymagają dodatkowego osprzętu. Wyposażenie te zależne jest od modelu urządzenia. Docelowo do wciągarek/wyciągarek używa się szekli, łańcuchów, pętli poliamidowych, lin stalowych z uszami, zbloczy oraz rękawic.

Add a Comment