Wciągarka elektryczna – co, gdzie, jak i… po co?

Wciągarka elektryczna to najbardziej nowoczesny, zaawansowany technologicznie rodzaj wciągarek, jaki obecnie dostępny jest na rynku. W porównaniu do innych urządzeń tego typu, wciągarka elektryczna, jak sama nazwa wskazuje, posiada napęd elektryczny. Najogólniej rzecz ujmując, sprzęt o którym mówimy, to nic innego jak zwykła wyciągarka liniowa, wyposażona dodatkowo w silnik. Modele „z górnej półki” posiadają możliwość zdalnego sterowania za pomocą drogi radiowej, co nie da się ukryć, jest niezwykle komfortowe dla tego, kto dane urządzenie obsługuje. Maksymalny udźwig wciągarek elektrycznych wynosi tyle samo co w przypadku wciągarek łańcuchowych – do 10 ton. Oczywiście zależne jest to od specyfikacji danego modelu.

Co różni wciągarkę elektryczną od łańcuchowej?

Jeżeli zarówno wciągarka łańcuchowa jak i wciągarka elektryczna posiadają taki sam maksymalny udźwig – do 10 ton – dlaczego elektryczna jest bardziej pożądana w szeroko pojętym przemyśle? Możliwość sterowania urządzenia za pomocą drogi radiowej to nie jedyna jego zaleta. Wciągarka elektryczna umożliwia przenoszenie ładunku na znacznie większą długość. O ile przy modelu łańcuchowym są to maksymalnie trzy metry, w przypadku elektrycznego może być to nawet sto metrów. Trzeba przyznać, że różnica jest znacząca. Wciągarki elektryczne posiadają także specjalne zabezpieczenia, których próżno szukać w modelach łańcuchowych np. przeciwwybuchowe wykonanie.

Wyciągarki elektryczne mogą być stosowane niemal wszędzie – zarówno w przestrzeni przemysłowej, jak i budowlanej, w szeroko pojętej motoryzacji, a także… w leśnictwie. Jeśli chodzi o to ostatnie, preferuje się modele standardowe – wciągarki liniowe. Zazwyczaj wciągarki użytkowane na terenach leśnych nie są zmuszone do podnoszenia ciężkich obiektów. Wciągarki elektryczne mogą być używane zarówno wewnątrz budynku jak i „pod chmurką”. Zależnie od specyfikacji mogą pracować w temperaturach od -20 do +40 stopni Celsjusza.

Wciągarka wciągarce nierówna

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość wciągarek/wyciągarek mechanicznych. Poszczególne modele różnią się od siebie specyfikacją. Nie da się ukryć, że są to drogie urządzenia, które przy minimum staranności z naszej strony będą nam służyć przez długi czas. Najprostsza wyciągarka elektryczna składa się z kilku elementów. Głównym jest oczywiście silnik. Silnik zasilany jest prądem z akumulatora (12 V dla nowych konstrukcji lub 24 V dla starych konstrukcji oraz ciężarówek, z dwóch akumulatorów dla aut terenowych z systemem IBS). Drugim ważnym elementem jest bęben o kształcie cylindra, na który nawijana jest lina. Do wyboru mamy liny stalowe bądź syntetyczne. W przypadku wyciągarek elektrycznych wyróżnić możemy także: rolki bądź ślizgi odpowiedzialne za prowadzenie liny na bęben (jedne do lin stalowych, drugie do lin syntetycznych), przekładnie zębatą, hamulec, blokadę, sterownik (odpowiedzialny za prace całego układu) i zdalne sterowanie.

Add a Comment